Pro kutily....

26.11.2020

Dnes se trochu rozepíšu na téma "Co s neslepenou mandalou"

Většina z vás si u nás kupuje mandaly ve verzi nelepená, přírodní. To znamená, že vrstvy dostanete jednotlivě a v původním vzhledu (překližka topol). A je jen na vás, jak si jednotlivé vrstvy barevně vyladíte a pak slepíte. Někdo má zkušenosti z cest s mandalamy v pestrých barvách, někdo si chce mandalu doladit podle interéru, ve kterém bude zdobit stěnu a jiný zase preferuje neutrální přírodní vzhled. Takže nebojte se zapojit vlastní fantazii a vkus.

S chutí do toho a půl je hotovo!

My jsme samozřejmě vyzkoušeli několik postupů, abychom vám v začátku mohli poradit. Nakonec se nám nejvíc osvědčilo toto:                                                                                                                               1) Na barvení je nejlépe použít kvalitní mořidla pro vnitřní použití. Krásné je, použít u jené mandaly jeden odstín a vrstvy rozlišit sytostí moření (záleží na počtu nátěrů). Co se týče laků, je to také cesta, jen potom bude složitější výběr lepidla.                                                                                                 2) Pro lepení jsme vylučovací metodou došli k nejjednoduššímu postupu, a to disperzní lepidlo typu Herkules (také jsme vyzkoušeli lepidlo na dřevo od firmy Kores a podobný výsledek). Stačí lepidlo nanést kapátkem na lahvičce na jednotlivé body nebo štětečkem po celé ploše. Pak jen dobře poskládat a pres papít zatížit třeba knihami na pár hodin. Jednotlivé vrstvy mají vždy napsané číslo na spodní straně (vždy je umístěno na dolní straně obrazce, aby se vám dobře identifikovala vrstva i její orientace). Rozhodně si to vyzkoušejte nanečisto bez lepidlas! Varujeme před použitím lepidel ve spreji (zní to hezky - nastříkat a lepit, ale tato lepidla nejsou podobná laku, ale jsou pěnová, něco jako známé konfety ve spreji, a tedy sice hezkz lepí, ale zanechávají chuchvalce pěny i na místech, kde je fakt nechcete).                                                                                   3) Po slepení je dobré nastříkat bezbarvým lakem, což by mělo celou dekoraci uchránit od případného zašpinění nebo před prachem.                                                                                                   4) Ale každopádně je to prostorově složitý objekt, tedy prachu se tak jako tak asi neubráníte. Takže čištění doporučujeme jen suché, nejlépe oluxsovat (to je ale divné slovo...) nebo jemně oprášit takovou tou chlupatou prachovkou.

Pro ty, kdo si pořídili mandalu ve slepeném stavu, přírodní, je možnost jí nabarvit celou jednou barvou a případně také zalakovat.

Příště ještě pořešíme možnosti pověšení na stěnu (dnes už by to bylo moc dlouhé).

Tak všem držíme palce, ať se vám práce podaří a ať vaše mandala vypadá krásně a dělá vám radost každý den!

Olga